Akciós CD-k

Fórum
Hírlevél
Hírek
Rock-Ness Top 10 - Ezek voltak a kedvenceink 2019-ben

Természetesen 2019 sem volt híján jó rock- és metal-lemezeknek, ezért idén is összeállítottuk az elmúlt év top 10-es listáját. Ezek mellett persze számos említésre méltó album jelent meg világszerte, de mindet szinte lehetetlen felsorolni. Ez a tény is arra enged következtetni, hogy a rockzene még véletlenül sem halott. Soha nem volt, és nem is lesz az. Persze maga az ipar és a gazdasági tényezők, már más kérdés, de a lényeg továbbra is ugyanaz: valamilyen formában támogatnunk kell kedvenc előadóinkat. Legyen szó lemez-, koncertjegy-, merchandise-vásárlásról, főként rajtunk, rajongókon múlik a nagybetűs zene jövőbeni életben tartása.
Az alábbiakban pedig következzenek azon albumok listái, melyek szerintünk a legjobbak voltak 2019-ben. Ezúton szeretnénk megköszönni minden olvasónknak és vásárlónknak a rendszeres visszatérést, érdeklődést. 2020-ban is számítunk Rátok!
01 BORKNAGAR
True North
A veterán norvég avant-gárd / extrém metal banda új albuma 'True North' címmel jelent meg, a Century Media Records / Sony Music gondozásában, 2019. szeptember 27-én. A zenekar alapítója / gitárosa, Øystein G. Brun így nyilatkozott: "Kétségkívül fantasztikus élményen vagyunk túl... Nagyjából két évet töltöttünk dalszerzéssel, stúdiózással és produceri munkákkal a 'True North' album kapcsán, és rettentően büszkék vagyunk arra, amit elértünk. Az egész banda nevében mondhatom, hogy sikerült a végletekig feszegetni zenei határainkat, eközben azonban gyökereink még mélyebbre kerültek a fagyos északi talajban. Ez a banda eddigi legváltozatosabb, legerőteljesebb és leggrandiózusabb albuma - effelől ne legyen kétség!".
02 AEPHANEMER
Prokopton
Az Aephanemer egy feltörekvő, ígéretes, fiatal és tehetséges európai metalbanda, mely karrierje 2019-ben újabb szintre érkezett. Két évnyi dalszerzői munka és turnézás újabb gyümölcsöt hozott: az Aephanemer 2019 márciusában kiadta második nagylemezét, 'Prokopton' címmel. Az új album Niklas Sundin (Dark Tranquillity) lemezborítójával látott napvilágot; hanganyagát pedig a legendás Dan Swanö keverte (Unisound Stúdió) és Mika Jussila (Finnvox Stúdió) maszterizálta.
03 NOEKK
Waltzing in Obscurity
A Noekk egy német progresszív / doom-rock banda, ami 2004-ben alakult, és mindeddig négy nagylemezt, valamint egy EP-t adott ki. Legfrissebb stúdióalbumuk, a 'Waltzing in Obscurity' 2019. szeptember 6-án jelent meg, a Prophecy Productions kiadó jóvoltából. Tíz év telt el, és az Empyrium-ból ismert Helm és Schwadorf ismét magára öltötte a Funghus Baldachin / F. F. Yugoth alteregót, hogy sajátos "classic prog rock" stílusban újra fejet hajtsanak a nagyok előtt (gondoljunk itt egy olyan muzsikára, amit a King Crimson stílusában ad elő a Dead Can Dance). 2018-ban jelent meg ugyanis a Noekk visszatérő, tíz éven belüli első albuma, a 'Carol Stones and Elder Rock' című EP. Ez volt a felvezetője a banda negyedik, 'Waltzing in Obscurity' című nagylemezének.
04 CATTLE DECAPITATION
Death Atlas
A San Diego-i death-grind banda, a Cattle Decapitation új, Dave Otero által producelt nagylemeze 'Death Atlas' címmel jelent meg, 2019. november 29-én, a Metal Blade Records kiadó jóvoltából. Travis Ryan frontember így nyilatkozott az új album kapcsán: "Előálltunk egy új anyaggal, ami érzésünk szerint az eddigi legjobb, legerősebb munkánk. Ezeket a könyörtelen nóták garantáltan szétszaggatják a dobhártyáitokat. Tanúi lehettek a tavalyi évben felhalmozott vér-, verejték- és könny-halmaz gyümölcsének; vagyis egy őszinte, pusztító és iszonyatosan brutális audió-dokumentumnak, mely minden bizonnyal komoly kihatással lesz a jövőre. Zenei és dalszövegi tekintetben gyászra, haragra, gyűlöletre, szenvedélyre és különféle érzelmekre kell számítani; lévén érzésünk szerint ezek a legfontosabb kellékei az extrém metal zenének. Örömmel szórjuk szét a szférában a halál és a kétségbeesés hamvait. Itt nincs térkép, ami segítségével eligazodhatnál - ez a Halál-atlasz!".
A svéd "Alfapokaliptikus rockbanda" 2019. október 4-én jelentette meg új stúdióalbumát. Az "alfapokalipszis öt lovasa az 'Atomvinter' albumon a totális pusztulás és az a kiüresedett jövő igéjét hirdeti". Az Alfahanne az új albumon is a tőle megszokott black metal / punk / new wave / goth / rock 'n' roll-elegyet játssza, de a banda dalaival ezúttal "még mélyebbre kalauzolja a hallgatókat a nagy semmi, az üresség felé. Az 'Atomvinter' album kilenc, gitár-témákban gazdag, vokálok tekintetében színes, táncolható ritmusú nótát tartalmaz. Ez az album kétségkívül eme egyedi műfaj eddigi legnagyobb mesterműve.
"'Életzuhatag' címmel új albummal jelentkezett a Vágtázó Halottkémek, aminél életigenlőbb lemez nemigen jelent meg Magyarországon, de még az eurázsiai sztyeppéken sem. Ez a pozitív, életenergiákkal teli album, az egyik legszebb példája annak, hogyan kell rétegről rétegre építeni egy dalt, és hogyan kell szellemi horizonton elképzelni egy kompozíciót úgy, hogy annak éppúgy lehet gyermeki bája, mint a dalok hagyományos struktúráját felrúgó esszészerű látomás" - nullahategy.hu.
A svéd hardcore-punk csapat hetedik nagylemeze november 15-én szabadult a világra. Az 'Anthems' album tíz "ökölrázós" dala a bandától megszokott tempót, ritmus-áradatot és intenzitást prezentálja. Alexander "Alle" Hagman énekes elmondta: "Azt akartam elérni, hogy ezt a lemezt egy vérbeli rock ‘n’ roll albumként emlegessék; tehát elsősorban nem arra törekedünk, hogy minden mély értelmű, sötét és szimbolikus legyen. Olyan ez, mint az AC/DC: jelentőségteljesnek tűnik, lévén néha csak egy sörre és egy jó dalra van szükség ahhoz, hogy megértsd a dolgok miértjét".
A svéd viking / black metal banda 2019 szeptemberében adta ki nyolcadik nagylemezét. A Hammerheart Records gondozásában megjelent 'Järtecken' album egy epikus, folk-közepontú lemez, mely az Észak legendái előtt tiszteleg. Az új dalok magasztos riffekkel és epikus vokál-témákkal van tele. Dalszövegek tekintetében a pogány művészet volt a mérvadó irányzat. Összességében "ez egy gyilkos album, ami minden bizonnyal mosolyra késztetné Quorthon-t". Kötelező hallgatnivaló a Bathory korai albumainak, valamint a Grand Magus, a Primordial, az Enslaved és a Wardruna rajongóinak!
09 D-A-D
A Prayer for the Loud
A legendás dán hard rock banda - amit Jesper Binzer énekes vezet - 'A Prayer for the Loud' címen adott ki új albumot, 8 év kihagyás után. Az új albumon azt hallhatjuk, amihez a D-A-D a legjobban ért, és amit globális színvonalon művel immáron három évtizede: négy zenész játszik ütős, izgalmas rock-muzsikát, tele energiával, fülbemászó és fertőző dallamokkal, refrénekkel. Az 'A Prayer for the Loud' nyilvánvaló zenei kötelékkel rendelkezik a D-A-D legnagyobb klasszikusai ('No Fuel Left for the Pilgrims', 'Riskin’ It All') irányába.
10 MUSTAN KUUN LAPSET
Valo
A Mustan Kuun Lapset (jelentése: "A Fekete Hold gyermekei") 1995-ben alakult, a Häiriö együttes hamvaiból. A Septemberwolf egykori tagjai alkotta együttes a kezdetekben sátánista black metalban utazott, de a későbbiekben rádió-barátabb, "költői" dark-metal zenét játszottak. 2002 és 2007 között négy nagylemezük jelent meg. A veterán finn dark-metal banda a 2007-es feloszlás után alakult a 2016-os évben újjá - azóta a 'Valo' már a második nagylemezük.
01 SWALLOW THE SUN
When a Shadow Is Forced into the Light
A legendás finn atmoszférikus doom / death metal csapat új stúdiólemezét január 25-én adta ki a Century Media Records. A személyes veszteségek tematikáján alapuló album - aminek címét a Trees Of Eternity 'Broken Mirror' dala ihlette - bemutatja, hogy a Swallow The Sun jellegzetes hangzása minden korábbinál szélesebb horizontokat ér el, és még mélyebbre merül a doom / death metal műfaj óceánjában. Az album a Trees Of Eternity néhai front-asszonya, Aleah Stanbridge emlékére készült (Aleah a Swallow The Sun gitáros Juha Raivio párja volt).
02 DOWNFALL OF GAIA
Ethic of Radical Finitude
A német post-black metal / sludge / crust banda tavaly februárban adta ki ötödik stúdiólemezét. Az 'Ethic of Radical Finitude' a Downfall Of Gaia eddigi legdallamosabb, legprecízebben összeállított, legdinamikusabb anyaga; ami egy epikus és egyedülálló koncepción alapszik. Dominik Goncalves dos Reis énekes-gitáros elmondása szerint: "Ezen a lemezen rajta vannak a korábbi kiadványaink jellegzetes elemei, de ezúttal hosszú, atmoszférikus részek is feltűnnek, hogy ezáltal is tudjanak "lélegezni" a dalok. Másrészről továbbá nyers és egyben dallamos blastbeat-ekkel vannak tele a nóták, melyek külön-külön is egy-egy érzelmi hullámvasutat képeznek".
03 DER ROTE MILAN
Moritat
A német Der Rote Milan egy 2015-ben alakult black metal banda, ami februárban adta második, 'Moritat' című albumát, az Unholy Conspiracy Deathwork Records jóvoltából. A 'Moritat' egy dallamos, de mégis agresszív hangzású black metal album, amit fülbemászó riffek formálnak. Koncepcióját tekintve a 30 éves háború (1618-1648) témájával foglalkozik a csapat, melyre zeneileg olyan legendák voltak érezhetően nagy hatással, mint a Dissection és a Dark Funeral.
04 PROFETUS
The Sadness of Time Passing
A finn funeral doom metalista Profetus zenekar hét év után adta ki új nagylemezét, ami a harmadik a sorban. Az Avantgarde Music kiadó jóvoltából megjelent 'The Sadness of Time Passing' albummal a banda egyértelműen a műfaj nagyjainak (Theorgoton, Skepticism, Esoteric, stb.) nyomdokaiba lép. Az albumon "fájdalmasan lassú zenei témákat, kiüresedett és végtelenül mély halálhörgéseket, súlyos riffeket és a végzet hangját idéző orgona-játékot" hallhatunk 65 percben.
05 HIDDEN IN ETERNITY
À tout jamais
A Hidden In Eternity egy francia szimfónikus funeral doom / black metal banda, ami első körben 2001 és 2008 között működött. Ezidő alatt egy nagylemezt adtak ki (2005 - 'On the Ninth Day'). 2017-ben új felállással - Frédéric Laborde gitáros-énekes vezetésével - újra összeállt a zenekar, és mostanra elkészült a régóta várt második nagylemez, az 'À tout jamais'. Az 'À tout jamais' albumon a Hidden In Eternity német, francia és latin nyelven prezentálja dalait, melyek a korábbiaktól eltérően még inkább a klasszikus, autentikus funeral doom műfaj jellemzőit emelik ki.
Idén adta ki debütáló nagylemezét a finn death-doom metal banda, az Asphodelus. A 'Stygian Dreams' című album zeneiségét tekintve a műfaj legnagyobb klasszikusait idézi. Aki hiányolja a régi Katatonia, Anathema, My Dying Bride, Paradise Lost lemezek hangzásvilágát, annak tökéletes hallgatnivalót biztosít a finn trió első nagylemeze, mely a banda 2016-os, 'Dying Beauty & the Silent Sky' című debütáló EP-jének folytatásaként jelent meg 2019. február 15-én, az olasz Terror From Hell Records kiadó révén. 
07 LACRIMAS PROFUNDERE
Bleeding the Stars
A veterán német gothic / doom metal banda új albumán egy új felállás mutatkozik be. A három tagúra fogyatkozott zenekar új énekese a francia származású Julian Larre lett. A 'Bleeding the Stars' album 2019. július 26-án jelent meg, az SPV/Steamhammer kiadó jóvoltából, rajta 10 vadonatúj dallal. Az új lemez egyik érdekessége, hogy dalszerzőként közreműködött a banda egyik alapítója / egykori énekese, Christopher Schmid, aki a gitáros (egyben elsőszámú zeneszerző), Oliver Nikolas Schmid testvére.
A német gothic metalista Ewigheim együttes idén adta ki hetedik sorlemezét, az 'Irrlichter'-t, mint a 2016-os 'Schlaflieder' album folytatása. Az Allen B. Konstanz (The Vision Bleak) énekes-dobos vezette, 20 esztendős zenekar a tőle megszokott, sötét és komor, depresszív hangulatú gothic zenét játssza az új albumon is. Konstanz mellett jelenleg a gitáros / alapító Yantit (Eisregen) és a szóló- / basszusgitáros Schwadorf (Empyrium, Noekk, Sun Of The Sleepless, The Vision Bleak) tagja a felállásnak.
09 HERUKA
Turning to Dust (EP)
Az olasz szimfónikus / dallamos black metal banda, a Heruka 'Turning to Dust' címmel látta el új mini-albumát, ami 2019. szeptember 15-én jelent meg, az orosz Narcoleptica Productions kiadó jóvoltából, aminek egyik érdekessége, hogy a címadó dal angol és olasz nyelven is megtalálható rajta - emellett pedig felkerült rá többek közt egy 'Spleen' című szám is, ami Charles Baudelaire azonos című versének black metalos feldolgozása.
A kanadai Calgary-ból származó post-black metal banda áprilisban adta ki második, 'Adore' című albumát, a Season Of Mist jóvoltából. A Numenorean tagjai hatásaik közt olyan előadókat emlegetnek, mint az Agalloch, a Lifelover, a Hypothermia és a Lantlos. A banda zenéjében a post-black metal stílust ötvözi melankólikus atmoszférával és nyomasztó, súlyos hangzással. Új lemezük a 2016-os debüt-album, a 'Home' folytatása.
Kovács Zsolt
01 QUEENSRŸCHE
The Verdict
A legendás Queensrÿche zenekar új nagylemeze 2019. március elsején látott napvilágot, a Century Media Records jóvoltából. A 'The Verdict' stúdiós munkálatait a rajongók segítségével fedezte a banda. Az új album producere és mixere a híres Zeuss (Rob Zombie, Iced Earth, Hatebreed) volt. A stúdiós munkálatok a washingtoni Lynwood-ban (Uberbeatz), a Massachusetts-beli Wilbraham-ben (Planet-Z) és Seattle-ben (Watershed Studio) zajlottak.
02 AVANTASIA
Moonglow
Tobias Sammet (Edguy) metal-opera projektje, az Avantasia 2019-ben egy nagyszabású, 'Moonglow' elnevezésű megmozdulással tért vissza. Sammet 1999-ben alkotta meg az Avantasia projektet, de csak 2008-ban állt először színpadra a produkcióval. Ezidő alatt világszerte több mint 3,5 millió lemezt adott el - ezzel ő lett Németország egyik legsikeresebb zenésze. Az Avatasia keretében olyan nemzetközileg is magasan elismert legendákkal dolgozott együtt, mint Alice Cooper, Klaus Meine és Rudolf Schenker (Scorpions), Bruce Kulick, Eric Singer (KISS) és Eric Martin (Mr. Big). Azután, hogy az Avantasia albumaival, koncertjeivel és fesztivál-fellépseivel leigázta a világot - illetve begyűjtött több aranylemezt és előkelő toplistás elismerést -, bátran kijelenthető, hogy a 2019-es 'Moonglow' album megjelenése, és az azt követő világkörüli turné a metal-világ egyik legnagyobb szabású idei eseménye volt.
03 BEAST IN BLACK
From Hell with Love
A nemzetközi felállású heavy metal banda - amit az egykori Battle Beast gitáros Anton Kabanen vezet - egy évvel a debütáló album megjelenése után adta ki második nagylemezét, idén februárban. A Beast In Black a gitáros-dalszerző Kabanen házi stúdiójában csiszolta tökéletesre a 2017-es 'Berserker' album folytatását, ami 2019. február 8-án jelent meg (Nuclear Blast), 'From Hell with Love' címmel, rajta 11 fülbemászó metal-himnusszal, plusz két feldolgozás-nótával.
A legendás finn prog-power metal banda egy hosszabb kihagyás után tért vissza a színtérre. A banda 2018 őszén jelentette be: stúdióba vonultak, hogy megkezdjék tizedik stúdióalbumuk munkálatait. Mint mnemrég kiderült, a munkálatok véget értek; a friss nagylemez 2019. szeptember 6-án jelent meg, 'Talviyö' címmel, a Nuclear Blast jóvoltából, rajta 11 vadonatúj dallal.
05 BLOODBOUND
Rise of the Dragon Empire
A Bloodbound két évvel azután tért vissza új nagylemezzel, hogy megjelent első Németországban toplistás stúdióalbumuk, a 'War of Dragons', amelynek promóciójával több teltházas európai turnét is lebonyolítottak. Új albumuk, a 'Rise of the Dragon Empire' - ahogy azt a Bloodbound-tól megszokhattuk - tele van jobbnál jobb, epikusnál epikusabb power metal-himnuszokkal. A banda ezúttal továbbfejlesztette sajátos formuláját, és előállt karrierje eddigi legkiválóbb alkotásával. A 'Rise of the Dragon Empire' - amellett, hogy garantáltan lenyűgöz majd minden Bloodbound-rajongók - egyaránt lesz új kedvence az elkötelezett Sabaton-, Powerwolf- és Nightwish-fanoknak.
06 GALNERYUS
Into the Purgatory
A japán neoklasszikus power metal banda, a Galneryus 14. stúdiólemezét adta ki 2019 októberében. A Galneryus új albuma egy újabb bizonyíték arra, hogy a tokiói metal-mesterek 20 év után is ugyanolyan minőségi és színvonalas anyagot képesek letenni az asztalra, mint annak idején a műfaj európai és amerikai nagyságai (Stratovarius, Sonata Arctica, Malmsteen, stb.). Annak ellenére, hogy a csapat ezúttal némi progresszivitást vitt dalaiba, a közel egyórás 'Into the Purgatory' a tőlük megszokott, hiper-dallamos power metalista dal-kollekciót tartalmazza.
07 TWILIGHT FORCE
Dawn of the Dragonstar
A svéd "kaland-metal" banda augusztus 16-án adta ki új, 'Dawn of the Dragonstar' című lemezét, amin új énekes mutatkozik be a zenekar élén. A Twilight Force felől legutóbb 2017 őszén hallhattunk, amikor a banda Európában turnézott, a DragonForce előzenekaraként. Eközben persze a csapat titokban új himnuszain dolgozott; illetve intenzíven kereste új énekesét. A jövőbeni frontembert végül 2018 nyarán sikerült megtalálni: ő nem más, mint a Luca Turilli-féle Rhapsody-ból és a Trick Or Treat együttesből ismert Alessandro Conti. Az új lemezt ezúttal is a banda saját stúdiójában, a Twilight Forge falai között rögzítették. Az új albumon megismerhetjük az "Alkony Lovagjainak 10 új történetét; méghozzá az új vándorénekes, Allyon (vagyis Conti) előadásában".
Az Evergrey 2019. január 25-én dobta piacra új nagylemezét, ami immáron a harmadik sorlemez a banda újjáalakulása óta. Tom S. Englund, a banda frontembere így nyilatkozott: “Ez a harmadik album, amivel véget ér egy koncepció; amivel elérjük úticélunkat, vagy legalábbis a végkifejletet. Továbbá azt is mondhatjuk rá, hogy olyasvalamit, amit már sokan vártatok, igaz? Óriási privát akadályokon kellett keresztülvergődnünk magunkat - idesorolható egy rendkívül komplikált betörési ügy, ami az elsőszámú stúdiónkat érintette... Közel sem volt fájdalommentes és könnyű a dolog, de végül mégis megérte minden küzdelem. Az újonnan felfedezett utak és a saját kreativitásunk az őszinteség és a nyíltság színeit festette az arcunkra. Egyébként ez az Evergrey legkeményebb, legsötétebb és eddigi legváltozatosabb albuma. Benne van minden, amit mindig is meg akartunk alkotni. Ezek a papírra vetett szavak végtelenül átláthatóak és világosak. A mai nappal eljutottunk egy új partra!”. 
09 RHAPSODY OF FIRE
The Eighth Mountain
A legendás Rhapsody Of Fire 2017-ben megújult felállással tért vissza a színre, miután a banda bemutatta új énekesét (Giacomo Voli) és új dobosát (Manu Lotter). A veterán olasz csapat új formációjának első megmozdulása egy 75 perces album rögzítése és kiadása volt, felelevenítvén azokat a klasszikusokat, amiket megalakulásuk első 5 évében vettek fel, még szimplán Rhapsody néven (1997 és 2002 között). Mindez egy 'Legendary Years' című album formájában jelent meg 2017 májusában. 2018 végére pedig elkészült a banda legfrissebb teljes értékű stúdióalbuma is, ami a 'The Eighth Mountain' címet viseli. Az új album 2019. február 22-én látott napvilágot.
Christian Muenzner gitáros (ex-Obscura, Paradox, Necrophagist) neoklasszikus prog-power projektje 2019-ben kiadta második albumát. Az 'Unyielding' az Eternity's End nagysikerű, 2016-ös debütáló albuma, a 'The Fire Within' folytatása. Az új lemezen újabb all-star felállást hozott össze Muenzner: ezúttal egy brazil énekes, Iuri Sanson (ex-Hibria), illetve egy tehetséges kanadai gitáros-dalszerző, Phil Tougas (First Fragment) is részt vett a munkálatokban - nem is beszélve a legendás Mike LePond (Symphony X) basszusgitárosról. Mellettük továbbá Jimmy Pitts gitáros és Hannes Grossmann dobos játszik a lemezen, ami összesen 10 technikás, tempós és fülbemászó power metal-himnuszt tartalmaz, intenzív riffekkel, epikus refrénekkel és végtelen gitárszóló-duettekkel felszerelve.

Vissza a hírekhez
Keresés
Belépés
Akciós DVD-k




















